Themes - Twenty Twenty-Four - en to ar translation catalogue (340 entries)

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
ar: <em>Études</em> ليست حبيسة الماضي—نحن شغوفون بالتصاميم المتطورة التي تشكّل عالمنا اليوم.

en: A collection of full page layouts.
ar: مجموعة من مخططات الصفحات كاملة.

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
ar: منحدر على طول جدار منحنٍ في متحف كياسما، هلسنكي، فنلندا

en: About
ar: نبذة عن

en: About the author
ar: نبذة عن الكاتب

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
ar: سلم فارغ تحت سقف زاوي في دارلينغ هاربور، سيدني، أستراليا

[ctx: Answer in the FAQ pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
ar: وتقدم Études الدراسات الاستقصائية حلولاً شاملة للتشاور والإدارة والتصميم والبحوث. رؤيتنا هي أن تكون في طليعة الإبداع المعماري، • تعزيز مجتمع عالمي من المهندسين المعماريين والمتحمسين الذين يوحدهم شغف بخلق فضاءات. كل مسعى معماري هو فرصة لتشكيل المستقبل.

en: Arrow icon
ar: أيقونة السهم

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
ar: معرض فنون أونتاريو، تورونتو، كندا

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
ar: الصفحات

en: Building exterior in Toronto, Canada
ar: واجهة مبنى في تورونتو، كندا

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
ar: اشترك

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
ar: اشترك

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
ar: يرجى الرد

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
ar: نبذة عنا

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
ar: تنزيل التطبيق

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
ar: كيف يعمل

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
ar: نبذة عنا

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
ar: احجز مقعدك

en: Careers
ar: وظائف

en: Checkmark
ar: علامة اختيار

[ctx: Color name]
en: Accent
ar: تمييز

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
ar: تمييز / خمسة

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
ar: تمييز / أربعة

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
ar: تمييز / خمسة

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
ar: تمييز / اثنين

[ctx: Color name]
en: Base
ar: قاعدة

[ctx: Color name]
en: Base / 2
ar: قاعدة / 2

[ctx: Color name]
en: Base / Two
ar: أساسي / اثنان

[ctx: Color name]
en: Contrast
ar: تباين

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
ar: تباين / 2

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
ar: تباين / 3

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
ar: تباين / ثلاثة

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
ar: تباين / اثنان

en: Comments
ar: تعليقات

en: Contact
ar: اتصال

en: Contact Us
ar: اتصل بنا

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
ar: Études هي شركة رائدة تدمج بسلاسة بين الإبداع والوظيفية لإعادة تعريف التميّز المعماري.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
ar: صفحة بدون عنوان

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
ar: صفحة مع شريط جانبي

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
ar: صفحة ذات صورة واسعة

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
ar: فردي مع الشريط الجانبي

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
ar: ترك علامة لا تمحى على مشهد الغد.

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
ar: وقد تم تنشيط معرض الفنون لإعادة تعريف المشهد الثقافي لتورونتو، ليكون بمثابة حلقة وصل بين التعبير الفني، والمشاركة المجتمعية، والمعمارية المعمارية. ويشيد مشروع التوسيع والتجديد بالتاريخ الغني لمعرض الفنون في الوقت الذي يعتنق فيه المستقبل، • ضمان أن يظل المعرض منارة للإلهام.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
ar: ومع الاهتمام الدقيق بالتفاصيل والالتزام بالتميز، فإننا نخلق مساحات تلهم حياة من يسكنون فيها وترقيتها وإثرائها.

[ctx: Designation of Person Provided Testimonial]
en: CEO, Greenprint
ar: الرئيس التنفيذي، Greenprint

en: Designed with %1$s
ar: صُمم باستخدام %1$s

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
ar: أسود وأزرق باستيل

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
ar: أسود و مصدأ

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
ar: أسود وأخضر رمادي

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
ar: أسود وحجر رملي

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
ar: أسود وأبيض

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
ar: رمادي داكن وقرفي

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
ar: رمادي داكن وزيتوني

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
ar: رمادي داكن وفولاذي

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
ar: رمادي داكن وجوزي

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
ar: رمادي داكن وأبيض

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
ar: مصدأ غامق إلى الرملي

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
ar: برتقالي وأبيض

en: Facebook
ar: فايسبوك

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
ar: إمكانية الوصول إلى 20 من <em>Études Articles</em> الحصرية شهرياً.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
ar: إمكانية الوصول إلى 5 من <em>Études Articles</em> الحصرية شهرياً.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
ar: وصول حصري إلى تطبيق <em>Études</em> لنظامي iOS و Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
ar: وصول حصري إلى تطبيق <em>Études</em> لنظامي iOS و Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
ar: وصول حصري غير محدود إلى <em>Études Articles</em>.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
ar: نسخة مطبوعة أسبوعية.

en: Financial apps for families
ar: تطبيقات مالية للأسرة

en: Follow
ar: متابعة

[ctx: Font family name]
en: Cardo
ar: كاردو (Cardo)

[ctx: Font family name]
en: Inter
ar: إنتر (Inter)

[ctx: Font family name]
en: System Sans-serif
ar: خط النظام غير المذيل

[ctx: Font family name]
en: System Serif
ar: خط النظام المذيل

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
ar: كبير جدًا جدًا

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ar: كبير جداً

[ctx: Font size name]
en: Large
ar: كبير

[ctx: Font size name]
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Font size name]
en: Small
ar: صغير

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
ar: تدرج عمودي من اللازوردي إلى الثلجي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
ar: تدرج عمودي من الآبنوسي إلى البيج

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
ar: تدرج عمودي من الآبنوسي إلى السموري

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
ar: تدرج عمودي حاد من البيج إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
ar: تدرج عمودي حاد من البيج إلى الكتاني

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
ar: تدرج عمودي حاد من البيج إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
ar: تدرج عمودي حاد من القرفي إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
ar: تدرج عمودي حاد من الآبنوسي إلى البيج

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
ar: تدرج عمودي حاد من الآبنوسي إلى السموري

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
ar: تدرج عمودي حاد من الثلجي إلى اللازوردي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
ar: تدرج عمودي حاد من الحبري إلى الثلجي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
ar: تدرج عمودي حاد من الحبري إلى البحري

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
ar: تدرج عمودي حاد من النعناعي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
ar: تدرج عمودي حاد من البحري إلى الثلجي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
ar: تدرج عمودي حاد من البحري إلى الإردوازي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
ar: تدرج عمودي حاد من الزيتوني إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
ar: تدرج عمودي حاد من الرصاصي إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
ar: تدرج عمودي حاد من الرصاصي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
ar: تدرج عمودي حاد من الصدئي إلى البيج

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
ar: تدرج عمودي حاد من الصدئي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
ar: تدرج عمودي حاد من السموري إلى البيج

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
ar: تدرج عمودي حاد من السموري إلى الرمادي البني (التاوب)

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
ar: تدرج عمودي حاد من الأخضر الرمادي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
ar: تدرج عمودي حاد من الحجر الرملي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
ar: تدرج عمودي حاد من الإردوازي إلى الثلجي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
ar: تدرج عمودي حاد من الفولاذي إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
ar: تدرج عمودي حاد من الرمادي البني (التاوب) إلى البيج

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
ar: تدرج عمودي حاد من الصدئي الشفاف إلى البيج

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
ar: تدرج عمودي حاد من الجوزي إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
ar: تدرج عمودي من الحبري إلى الثلجي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
ar: تدرج عمودي من الحبري إلى البحري

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
ar: تدرج عمودي من الكتاني إلى البيج

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
ar: تدرج عمودي من البحري إلى الثلجي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
ar: تدرج عمودي من البحري إلى الإردوازي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
ar: مصدأ عمودي إلى الرملي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
ar: تدرج عمودي من السموري إلى البيج

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
ar: تدرج عمودي من الإردوازي إلى الثلجي

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
ar: تدرج عمودي ناعم من البيج إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
ar: تدرج عمودي ناعم من القرفي إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
ar: تدرج عمودي ناعم من الخشب الطافي إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
ar: تدرج عمودي ناعم من النعناعي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
ar: تدرج عمودي ناعم من الزيتوني إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
ar: تدرج عمودي ناعم من الرصاصي إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
ar: تدرج عمودي ناعم من الرصاصي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
ar: تدرج عمودي ناعم من الصدئي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
ar: تدرج عمودي ناعم من الأخضر الرمادي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
ar: تدرج عمودي ناعم من الحجر الرملي إلى الأبيض

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
ar: تدرج عمودي ناعم من الفولاذي إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
ar: تدرج عمودي ناعم من الجوزي إلى الرمادي الداكن

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
ar: تدرج عمودي من الرمادي البني (التاوب) إلى البيج

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
ar: مصدأ عمودي شفاف إلى الرملي

en: Green staircase at Western University, London, Canada
ar: سلم أخضر في جامعة ويسترن، لندن، كندا

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
ar: الصفحة غير موجودة

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
ar: الأسئلة المتكررّة

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
ar: شغف بإنشاء مساحات

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
ar: التزام بالابتكار والاستدامة

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
ar: قدم Études الدراسات الإستشارية الشاملة، والإدارة، والتصميم، والحلول البحثية. وكل جهد معماري يمثل فرصة لتشكيل المستقبل.

en: History
ar: تاريخنا

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
ar: فندق حياة ريجنسي سان فرانسيسكو، سان فرانسيسكو، الولايات المتحدة

en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
ar: أكتب الآن عن المالية والإدارة والاقتصاد، وكتابي ”%1$s“ قد صدر الآن.

[ctx: Initials for ´please respond´]
en: RSVP
ar: يرجى الرد

en: Instagram
ar: إنستغرام

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
ar: أنا <em>ليا أكوستا</em>, مصورة شغوفة تجد الإلهام في التقاط جمال الحياة العابر.

en: Keep up, get in touch.
ar: ابقَ على اطلاع، تواصل معنا.

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
ar: التالي:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
ar: السابق:

en: Latest inflation report
ar: أحدث تقرير عن التضخم

en: Links I found useful and wanted to share.
ar: روابط وجدتها مفيدة وأردت مشاركتها.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
ar: لم يتم العثور على أي مقالة.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
ar: الصفحة التي تبحث عنها غير موجودة، أو قد نُقلت. يُرجى محاولة البحث باستخدام النموذج أدناه.

en: Money Studies
ar: الدراسات المالية

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
ar: جدول التسعير

[ctx: Name of Person Provided the Testimonial]
en: Annie Steiner
ar: آني ستاينر

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
ar: صفحة يرجى الرد المقصودة

[ctx: Name of RSVP pattern]
en: RSVP
ar: يرجى الرد

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
ar: أعضاء الفريق

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
ar: مصدر التوصية

[ctx: Name of testimonial pattern]
en: Testimonial
ar: توصية

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
ar: الأسئلة المتكررّة

[ctx: Pattern description]
en: A FAQ section with a large FAQ heading and a group of questions and answers.
ar: قسم الأسئلة المتكرّرة مع عنوان رئيسي كبير للأسئلة المتكرّرة ومجموعة من الأسئلة والأجوبة.

[ctx: Pattern description]
en: A block with a newsletter subscription CTA for a landing page.
ar: مكوّن يحتوي على دعوة لاشتراك في خدمة الرسائل الإخبارية (CTA) لصفحة مقصودة.

[ctx: Pattern description]
en: A blogging home page with a hero section, a text section, a blog section, and a CTA section.
ar: صفحة رئيسية للمدونة مع قسم محوري وقسم نصي وقسم مدونة وقسم دعوة إلى اتخاذ إجراء (CTA).

[ctx: Pattern description]
en: A business about page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
ar: صفحة “من نحن” للأعمال مع قسم محوري وقسم نصي وقسم خدمات وقسم فريق وقسم عملاء وقسم أسئلة متكرّرة وقسم دعوة إلى اتخاذ إجراء (CTA).

[ctx: Pattern description]
en: A business home page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
ar: صفحة رئيسية للأعمال مع قسم محوري وقسم نصي وقسم خدمات وقسم فريق وقسم عملاء وقسم أسئلة متكرّرة وقسم دعوة إلى اتخاذ إجراء (CTA).

[ctx: Pattern description]
en: A centered italic text statement with compact padding.
ar: نص بيان مائل ومُوسّط مع هوامش داخلية مضغوطة.

[ctx: Pattern description]
en: A centered testimonial section with an avatar, name, and job title.
ar: قسم توصية مُوسّط مع صورة رمزية واسم ومسمى وظيفي.

[ctx: Pattern description]
en: A centered text statement with a large amount of padding on all sides.
ar: نص بيان مُوسّط مع هوامش داخلية كبيرة من جميع الجوانب.

[ctx: Pattern description]
en: A cover image section that covers the entire width.
ar: قسم صورة غلاف يغطي العرض بالكامل.

[ctx: Pattern description]
en: A feature grid of 2 rows and 3 columns with headings and text.
ar: شبكة ميزات من صفين و3 أعمدة مع عناوين ونصوص.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a centered logo, navigation, and WordPress credits.
ar: قسم تذييل مع شعار مُوسّط وقائمة تنقل واعتمادات ووردبريس.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 3 columns.
ar: قسم تذييل مع بيان النشر و3 أعمدة.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 4 columns.
ar: قسم تذييل مع بيان النشر و4 أعمدة.

[ctx: Pattern description]
en: A full portfolio page with a section for project description, project details, a full screen image, and a gallery section with two images.
ar: صفحة قائمة المشاريع كاملة مع قسم لوصف المشروع وتفاصيله وصورة بملء الشاشة وقسم معرض يحتوي على صورتين.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 2 columns and offset images.
ar: قسم معرض بعمودين وصور مُزاحة.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 3 columns and offset images.
ar: قسم معرض بـ 3 أعمدة وصور مُزاحة.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 4 columns and offset images.
ar: قسم معرض بـ 4 أعمدة وصور مُزاحة.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with a project layout with 2 images.
ar: قسم معرض بتخطيط مشروع مع صورتين.

[ctx: Pattern description]
en: A grid of posts featuring the first post, 2 columns.
ar: شبكة من المقالات تُبرز المقالة الأولى، عمودان.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section with a title, a paragraph, a CTA button, and an image.
ar: قسم محوري مع عنوان وفقرة وزر دعوة إلى اتخاذ إجراء وصورة.

[ctx: Pattern description]
en: A large RSVP heading sideways, a description, and a CTA button.
ar: عنوان يرجى الرد كبير جانبي، ووصف، وزر دعوة إلى اتخاذ إجراء.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 3 columns.
ar: قائمة بالمقالات مع الصور البارزة فقط، 3 أعمدة.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 4 columns.
ar: قائمة بالمقالات مع الصور البارزة فقط، 4 أعمدة.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts without images, 1 column.
ar: قائمة بالمقالات بدون صور، عمود واحد.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column.
ar: قائمة بالمقالات، عمود واحد.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns.
ar: قائمة بالمقالات، 3 أعمدة.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page that features a gallery.
ar: صفحة رئيسية لقائمة المشاريع تضم معرضًا.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page with a description and a 4-column post section with only feature images.
ar: صفحة رئيسية لقائمة المشاريع مع وصف وقسم مقالات بـ 4 أعمدة يحتوي على الصور البارزة فقط.

[ctx: Pattern description]
en: A pricing section with a title, a paragraph and three pricing levels.
ar: قسم تسعير مع عنوان وفقرة وثلاثة مستويات تسعير.

[ctx: Pattern description]
en: A team section, with a heading, a paragraph, and 4 columns for team members.
ar: قسم الفريق، مع عنوان وفقرة و4 أعمدة لأعضاء الفريق.

[ctx: Pattern description]
en: A text section, then a two-column section with text in one column and an image in the other.
ar: قسم نصي، ثم قسم بعمودين يحتوي أحدهما على نص والآخر على صورة.

[ctx: Pattern description]
en: A text-only section for project details.
ar: قسم نصي فقط لتفاصيل المشروع.

[ctx: Pattern description]
en: A title, a paragraph and a CTA button on the left with an image on the right.
ar: عنوان وفقرة وزر دعوة إلى اتخاذ إجراء (CTA) على اليسار مع صورة على اليمين.

[ctx: Pattern description]
en: A title, paragraph, two CTA buttons, and an image for a general CTA section.
ar: عنوان وفقرة وزرا دعوة إلى اتخاذ إجراء وصورة لقسم دعوة إلى اتخاذ إجراء عام.

[ctx: Pattern description]
en: An image, title, paragraph and a CTA button to describe services.
ar: صورة وعنوان وفقرة وزر دعوة إلى اتخاذ إجراء لوصف الخدمات.

[ctx: Pattern description]
en: Project description section with title, paragraph, and an image.
ar: قسم وصف المشروع مع عنوان وفقرة وصورة.

[ctx: Pattern description]
en: Subscribers CTA section with a title, a paragraph and a CTA button.
ar: قسم دعوة إلى الاشتراك (CTA) مع عنوان وفقرة وزر دعوة إلى اتخاذ إجراء.

[ctx: Pattern title]
en: About
ar: من نحن

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
ar: قالب أرشيف المدونة

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
ar: الصفحة الرئيسية للمدونة

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
ar: قالب الصفحة الرئيسية للمدونة

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
ar: قالب فهرس المدونة

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
ar: قالب البحث في المدونة

[ctx: Pattern title]
en: Business home
ar: الصفحة الرئيسية للأعمال

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
ar: قالب الصفحة الرئيسية للأعمال

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
ar: دعوة إلى اتخاذ إجراء مع صورة على اليمين

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
ar: دعوة لتنفيذ إجراء في المنتصف

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
ar: بيان في المنتصف

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
ar: بيان في المنتصف، صغير

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
ar: توصية في المنتصف

[ctx: Pattern title]
en: Comments
ar: تعليقات

[ctx: Pattern title]
en: FAQ
ar: الأسئلة المتكررّة

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
ar: شبكة الميزة، 3 أعمدة

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
ar: تذييل مع شعار في المنتصف وقائمة تنقل

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
ar: تذييل مع بيان النشر، 3 أعمدة

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
ar: تذييل مع بيان النشر، 4 أعمدة

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
ar: صورة بملء الشاشة

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
ar: شبكة مقالات تبرز المقالة الأولى، عمودان

[ctx: Pattern title]
en: Hero
ar: القسم المحوري

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
ar: قائمة المشاركات بدون صور، عمود 1

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
ar: قائمة المقالات، عمود واحد

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
ar: قائمة المقالات، 3 أعمدة

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
ar: صفحة الرسائل الإخبارية المقصودة

[ctx: Pattern title]
en: No results
ar: لا توجد نتائج

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
ar: معرض مُزاح، عمودان

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
ar: معرض مُزاح، 3 أعمدة

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
ar: معرض مُزاح، 4 أعمدة

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
ar: إزاحة المشاركات مع الصور المميزة فقط، 4 أعمدة

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
ar: قالب أرشيف معرض الأعمال

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
ar: القسم المحوري لقائمة المشاريع

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
ar: معرض صور الصفحة الرئيسية لقائمة المشاريع

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
ar: قالب الصفحة الرئيسية لقائمة المشاريع مع الصور البارزة للمقالات

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
ar: الصفحة الرئيسية لقائمة المشاريع مع الصور البارزة للمقالات

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
ar: قالب فهرس قائمة المشاريع

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
ar: نظرة عامة على مشروع قائمة المشاريع

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
ar: قالب البحث في قائمة المشاريع

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
ar: قالب المقالة الواحدة لقائمة المشاريع

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
ar: ميتا المقالة

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
ar: تصفح المقالات

[ctx: Pattern title]
en: Posts heading
ar: عنوان المقالات

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
ar: مشاركات مع صور مميزة فقط، 3 أعمدة

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
ar: التسعير

[ctx: Pattern title]
en: Project description
ar: وصف المشروع

[ctx: Pattern title]
en: Project details
ar: تفاصيل المشروع

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
ar: تخطيط المشروع

[ctx: Pattern title]
en: RSVP
ar: يرجى الرد

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
ar: صفحة يرجى الرد المقصودة

[ctx: Pattern title]
en: Search
ar: بحث

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
ar: دعوة إلى اتخاذ إجراء للخدمات مع صورة على اليسار

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
ar: أعضاء الفريق، 4 أعمدة

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
ar: نص مع صور متناوبة

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
ar: نص العنوان والزر على اليسار مع الصورة على اليمين

en: Pill
ar: كبسولة

en: Popular Categories
ar: التصنيفات الشائعة

en: Posts
ar: مقالات

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
ar: بقلم

[ctx: Prefix for the post category block: in category name]
en: in
ar: في

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Privacy Policy
ar: سياسة الخصوصية

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
ar: هل يمكنني أن أطلب أن أكون جزءا من الفريق أو أن أعمل كمتعاقِد؟

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
ar: أود أن أقابل زملائي المعماريين، كيف يمكنني أن أفعل ذلك؟

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: What is your process working in smaller projects?
ar: ما هي آليّة عملك في المشاريع الأصغر حجماً؟

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Who is behind Études?
ar: من يقف وراء Études؟

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
ar: اختبر اندماج الخيال والخبرة في قمة Études Arch Summit، فبراير 2025.

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
ar: خدماتنا

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
ar: تجربة دمج الخيال والخبرة مع الحلول المعمارية Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
ar: تسجيل

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
ar: نقدّم خيارات مرنة يمكنك تكييفها مع الاحتياجات المختلفة لكل مشروع.

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
ar: اختبر اندماج الخيال والخبرة مع Études—المحفّز للتحولات المعمارية التي تثري العالم من حولنا.

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
ar: يهدف هذا المشروع التحويلي إلى تحسين البنية التحتية للمعرض وإمكانية الوصول إليه ومساحات العرض، مع الحفاظ على تراثه الثقافي الغني.

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
ar: فريقنا الشامل من المحترفين يضم نخبة متنوعة، بدءًا من المهندسين المعماريين المخضرمين وصولاً إلى المهندسين البارزين.

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
ar: تجربة دمج الخيال والخبرة مع الحلول المعمارية Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
ar: الوصول إلى التطبيق

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
ar: الاستشارات

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
ar: الدعم المستمر

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
ar: إدارة المشاريع

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
ar: التجديد والترميم

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
ar: الحلول المعمارية

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
ar: عزّز رحلتك المعمارية مع تطبيق Études Architect.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
ar: خدمة الرسائل الإخبارية لـ Études

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
ar: مجموعة من الموارد

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
ar: خدماتنا

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
ar: مجاني

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
ar: متذوّق

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
ar: تعرف على فريقنا

[ctx: Sample heading for the third pricing level]
en: Expert
ar: خبير

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
ar: توجيه أعمالك خلال المشروع

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
ar: تطبيق Études Architect

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
ar: عالم من المقالات المثيرة للتفكير.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
ar: حالات دراسية تحتفي بالهندسة المعمارية.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
ar: تعاون مع زملائك المعماريين.

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
ar: الوصول الحصري لرؤى التصميم.

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
ar: اختبر عالم العمارة.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
ar: اعرض مشاريعك.

[ctx: Sample name of a team member]
en: Francesca Piovani
ar: فرانشيسكا بيوفاني

[ctx: Sample name of a team member]
en: Helga Steiner
ar: هيلغا ستاينر

[ctx: Sample name of a team member]
en: Ivan Lawrence
ar: إيفان لورانس

[ctx: Sample name of a team member]
en: Rhye Moore
ar: راي مور

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
ar: مهندس معماري

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
ar: مدير هندسي

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
ar: مؤسس ورئيس تنفيذي ومهندس معماري

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
ar: مدير مشروع

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
ar: مجموعتنا الشاملة من الخدمات الاحترافية تلبي احتياجات عملاء متنوعين، بدءًا من مالكي المنازل وصولاً إلى المطورين العقاريين.

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
ar: تسجيل

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
ar: ابقَ على اطلاع بكل ما تحتاج معرفته.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
ar: انضم إلى أكثر من 900 مشترك

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
ar: 1. من خلال Études، نطمح إلى إعادة تعريف الحدود المعمارية وبدء عصر جديد من التميّز في التصميم يترك بصمة لا تُمحى في البيئة المبنية.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
ar: 2. دراسات الحالة التي تحتفي بالإبداع الفني يمكنها أن تغذي الفضول وتشعل الإلهام.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
ar: مجموعتنا الشاملة من الخدمات الاحترافية تلبي احتياجات عملاء متنوعين، من مالكي المنازل إلى المطورين العقاريين. مع التزام بالابتكار والاستدامة، تُعد Études الجسر الذي يحوّل الأحلام المعمارية إلى واقع مبنى مذهل.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
ar: المعرض الفني — نظرة عامة

en: Search the website
ar: ابحث في الموقع

en: Social
ar: التواصل الاجتماعي

en: Social Media
ar: وسائل التواصل الاجتماعي

[ctx: Style variation name]
en: Ember
ar: الجمري

[ctx: Style variation name]
en: Fossil
ar: الأحفوري

[ctx: Style variation name]
en: Ice
ar: ثلجي

[ctx: Style variation name]
en: Maelstrom
ar: دوامة (ميلستروم)

[ctx: Style variation name]
en: Mint
ar: نعناعي

[ctx: Style variation name]
en: Onyx
ar: العقيقي

[ctx: Style variation name]
en: Rust
ar: مصدأ

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
ar: وتخدم مجموعتنا الشاملة من الخدمات المهنية مجموعة متنوعة من العملاء، تتراوح من أصحاب المنازل إلى المطورون العقاريون.

en: Team
ar: الفريق

[ctx: Template part name]
en: Footer
ar: التذييل

[ctx: Template part name]
en: Header
ar: الترويسة

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
ar: ميتا المقالة

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
ar: شريط جانبي

en: Terms and Conditions
ar: الشروط والأحكام

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
ar: “لقد وفرت علينا Études آلاف الساعات من العمل وفتحت لنا آفاقًا من الرؤى لم نكن نتصورها ممكنة.”

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
ar: تم ضبط معرض الفن المجدد لإعادة تعريف المشهد الثقافي.

en: Tourist taking photo of a building
ar: سائح يلتقط صورة لمبنى

en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
ar: تم تصميم Twenty-Four لتكون مرنة ومتعددة الاستخدامات وقابلة للتطبيق على أي موقع ويب. مجموعتها من القوالب والأنماط مصممة خصيصًا لتلبية الاحتياجات المختلفة، مثل تقديم الأعمال التجارية والتدوين والكتابة أو عرض الأعمال. تم فتح العديد من الإمكانيات مع بعض التعديلات على اللون والطباعة. تأتي Twenty Twenty-Four مع تنوعات التنسيقات وتصميمات للصفحات الكاملة للمساعدة في تسريع عملية بناء الموقع، وهي متوافقة تمامًا مع محرر الموقع، وتستفيد من أدوات التصميم الجديدة المقدمة في ووردبريس 6.4.

en: Twitter/X
ar: تويتر/إكس

en: Useful Links
ar: روابط مفيدة

en: Watch, Read, Listen
ar: شاهد، اقرأ، استمع

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
ar: عمل فني هندسي تجريدي أبيض من دريسدن، ألمانيا

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
ar: نوافذ مبنى في نورنبرغ، ألمانيا

en: With arrow
ar: مع سهم

en: With asterisk
ar: مع علامة نجمة

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
ar: اشترك في الرسائل الإخبارية وابقَ على اتصال مع مجتمعنا

[ctx: search button text]
en: Search
ar: بحث

[ctx: search form label]
en: Search
ar: بحث

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
ar: بحث...

en: the WordPress team
ar: فريق ووردبريس
